رد کردن لینک ها

میلگرد کدام کارخانه بهتر است؟

کارخانه هایی که در زمینه تولید میلگرد در ایران فعالیت می کنند با امکانات به روز, آزمایشگاه های کنترل کیفی دقیق و کارشناسان زبده توانسته اند در عرصه تولید میلگرد حرفی برای گفتن داشته باشند. در این نوشته سعی می کنیم بهترین تولید کننده های میلگرد در ایران را معرفی کنیم و مشخصات هر کدام را بیان کنیم تا بتوانیم به این نتیجه برسیم که میلگرد کدام کارخانه بهتر است.

در بین تولیدکنندگان میلگرد کارخانه های زیر جزء برترین ها هستند.

  1. شرکت ذوب آهن اصفهان
  2. کارخانه فولاد کویر کاشان
  3. مجتمع فولاد خراسان
  4. کارخانه فولاد میانه
  5. فولاد آناهیتا گیلان
  6. مجتمع فولاد روهینا
  7. شرکت فولاد کوثر اهواز
  8. فولاد بافق یزد
  9. فولاد ابرکوه یزد
  10. مجتمع فولاد شاهین بناب

۱- شرکت ذوب آهن اصفهان

نیاز به استفاده از آهن در عرصه ساخت و ساز باعث شد تا ایران وارد کننده این محصول به کشور شود. اما بعد از گذشت مدتی شرکت ذوب آهن اصفهان فعالیت خود را با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن در سال آغاز کرد. این شرکت افتخارات زیادی را به اسم خود ثبت کرده است. ذوب آهن برای نخستین بار در ایران توانست گواهی نامه استاندارد تولید را با بالاترین سطح کیفی، گواهی نامه مطابقت میلگردهای BS 4449:2005 Grade B500B از شرکت انگلیسی UK CARES و گواهی نامه سیستم های مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ در زمینه تولیدات شمش را دریافت کند.

این شرکت برتر تولید کننده فولاد در زمینه ساخت محصولات آلیاژی و مقاوم به زلزله نیز رتبه اول را دارد. ذوب آهن از نخستین شرکت های فولادی کشور با ظرفیت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد، تولید کننده انواع مقاطع و محصولات فولادی با بالاترین استاندارد و کیفیت و پیشرو در این حوزه می باشد. میلگرد ذوب آهن اصفهان به دو شکل ساده و آجدار و در دو نوع متفاوت دوکی و یکنواخت و براساس استاندارد ملی به شماره ۳۱۳۲ تولید و روانه بازار مصرف می شود. بر این اساس می توان با اطمینان خاطر نسبت به خرید میلگرد از این مرکز اقدام نمود.

۲- کارخانه فولاد کویر کاشان

این کارخانه فعالیت خود را در سال ۱۳۷۹ با نام شرکت فراب کویر در زمینه تجارت و بازرگانی شروع کرد. بعد از مدتی با توجه به نیاز بازار ماهیت کار خود را به محصولات فولادی تغییر داد. دو سال بعد در تاریخ ۱۵/۵/۱۳۸۱ اخباری حاکی از راه اندازی یک واحد نورد فولادی ساده و آجدار به گوش رسید و در نهایت مجموعه در سال ۱۳۸۶ محصولات رسمی خود را شروع کرد. ظرفیت تولیدی این مجموعه ۳۵۰ هزار تن در سال است. میلگرد کویر کاشان قابلیت جوشکاری و مقاومت بسیار بالا دارد و جزء برترین محصولات فولادی بعد از ذوب آهن اصفهان است.

میلگرد کویر کاشان افزون بر موارد فوق دارای داکتیلیتی فوق العاده بالایی است و در نتیجه از مقاومت و قابلیت جوش پذیری زیادی هم دارا هستند. این کارخانه همینطور می تواند میلگرد A4 (آج ۵۲۰) را با جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مطلوب همراه با داکتیلیتی مناسب تولید کند. همچنین افزون بر اندازه های رایج، واحد تولیدی کویر کاشان اقدام به تولید میلگرد با اندازه ۴۰ کرده است و بدین وسیله باعث کاهش مصرف میلگرد در بتن شده است.

۳- شرکت مجتمع فولاد خراسان

شرکت مجتمع فولاد خراسان هم یکی از بزرگترین تولیدکننده های میلگرد در ایران است. تولیدات این مجتمع که با نام میلگرد نیشابور مشهور است جزء باکیفیت ترین محصولات در بازار داخلی است. این مجتمع هم اکنون با استفاده از متخصصان زبده و فناوری های روز دنیا توانسته انواع میلگرد, شمش فولادی, آهن اسفنجی و بریکت را تولید کند.

میلگردهای تولیدی فولاد خراسان در سه نوع ساده, آجدار مارپیچ و آجدار جناقی و براساس استاندارد ملی شماره ۳۱۳۲ تولید می شود. در حال حاضر میلگردهای آجدار جناقی این مجتمع با استفاده از روش عملیات حرارتی کوئنچ-تمپر تولید می شود و دارای خواص مکانیکی قابل توجهی است.

۴- فولاد آذربایجان میانه

شرکت فولاد آذربایجان میانه از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را در زمینه تولید انواع میلگرد فولادی شروع کرد و در حال حاضر به یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی میلگرد تبدیل شده است. از مزیت های میلگرد میانه می توان به همجواری کارخانه تولیدی آن به خط راه آهن سراسری و داشتن جاده ویژه متصل به شبکه راه های بین المللی اشاره نمود. از نظر کیفیت محصول تولیدی فولاد میانه را می توان جزء پرطرفدارترین و مرغوب ترین تولیدات بازار داخلی دانست.

فولاد آذربایجان با استفاده از مدل INQA توانسته دستاوردهای بسیاری را در جهت بالا بردن کیفیت تولیدات خود کسب نماید و از دیگر رقیبان سبقت بگیرد. میلگردهای آجدار تولیدی از اندازه ۱۰ الی ۳۲ میلی متر براساس استاندارد DIN488 و میلگردهای ساده از سایز ۱۴ الی ۵۰ میلی متر و براساس استاندارد DIN1013 تولید می شوند.

۵- فولاد آناهیتا گیلان

در ماه های پایانی سال ۱۳۸۹ سهام این شرکت خریداری و بعد از تغییر ماهیت و کاربری با هدف تولید انواع میلگردهای ساختمانی سایز ۸ تا ۳۲ ثبت شد. در میانه های ۱۳۹۰ مطالعات فنی مهندسی این شرکت شروع و در آخر ماشین آلات صنعتی متنوعی خریداری و به وسیله کارشناسان داخلی تاسیس شد. این مجتمع با وجود موانع اقتصادی و تحریم های موجود در سال ۱۳۹۲ توانست تولیدات آزمایشی خود را شروع کند.

بعد از سپری شدن یک سال فعالیت رسمی مجموعه آغاز و ظرفیت تولید سالیانه آن ۳۲۰ هزار تن در سال تخمین زده شد. از افتخارات این مجموعه برای تولید میلگرد آناهیتا می توان به تولید محصولات منطبق با استاندارد ۳۱۳۲ ISIRI اشاره کرد.

میلگردهای آناهیتا گیلان در دو نوع A2 و A3 تولید و روانه بازار مصرف می شود. میلگرد تولیدی این شرکت از نظر ترکیب شیمیایی، مشخصات فیزیکی نظیر قطر اسمی و مشخصات هندسی آج و خواص مکانیکی با استاندارد ملی مطابقت دارد. همینطور محصولات بعد از تولید وارد واحد کنترل کیفی شده و بعد از تایید کیفیت بسته بندی و وارد بازار مصرف می شود.

۶- مجتمع فولاد روهینا

میلگرد روهینا در چهار نوع A1، A2، A3 و A4 و در دو صورت ساده و آجدار تولید و به بازار داخلی وارد می شود. این واحد تولیدی با بهره گیری از آخرین فناوری های روز دنیا و متخصصان خود میلگردهای آجدار به صورت آج دوکی و یکنواخت، جناقی و مرکب در اندازه های ۸ تا ۴۰ و کلاف در اندازه های ۵ الی ۱۶ میلی متر می سازد. میلگردهای تولیدی براساس استاندارد ملی ایران ۳۱۳۲ ، ASTM A615 آمریکا و BS 4449 انگلستان به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.

اصلی ترین خصوصیت میلگرد این کارخانه مقاومت بالا با وزن سبک و استاندارد آن است که به کار گیری آن در پروژه های ساختمانی را از نظر اقتصادی به صرفه می کند. فولاد روهینا با استفاده از فناوری های نوین امکان تولید میلگرد A4 را هم دارد. از اصلی ترین ویژگی های این میلگرد مقاومت بالا، کم بودن هزینه های خرید، کم بودن فضای طراحی سازه و بیشتر شدن سرعت آرماتوربندی است.

۷- نورد کوثر اهواز

شرکت نورد کوثر اهواز در سال ۱۳۴۲ راه اندازی و هم اکنون به یکی از بزرگترین کارخانجات تولیدی میلگرد ساده و آجدار و نبشی فولادی مبدل شده است. این مجتمع را می توان اولین واحد نورد در ایران برای تولید انواع میلگرد ساده و آجدار حساب کرد و در حال حاضر با ظرفیتی بالغ بر ۱۵۳۰۰۰۰ تن در سال به تولید این میلگردها می کند.

کارخانه میلگردسازی نورد کوثر با دو خط تولید و با ظرفیت اسمی ۵۰۵۰۰۰ تن در سال می تواند انواع میلگرد ساده و آجدار در اندازه های ۱۴ تا ۴۰ میلی متر و مفتول ساده و آجدار از اندازه ۵٫۵ تا ۱۲٫۵ میلی متر را تولید کند.

۸- مجتمع فولاد بافق

کارخانه نورد مجتمع فولاد بافق با بهره گیری از آخرین امکانات روز دنیا در سال ۹۴ با ظرفیت تولید ۵۵۰ هزار تن راه اندازی شد و هم اکنون به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میلگرد در بازار ایران تبدیل شده است. از ویژگی های این مجتمع می توان به تولید میلگردهای A3 در سایز ۸ به صورت ۴ شاخه، سایز ۱۰ به صورت ۳ شاخه، سایز ۱۴ به صورت ۲ شاخه و سایزهای ۱۶ تا ۳۲ به صورت تک شاخه اشاره کرد.

همینطور برای تولید میلگرد بافق یزد از آخرین فناوری های روز اروپا برای تولید میلگرد با اندازه ها و تلرانس استاندارد و خواص مکانیکی مناسب استفاده می شود. میلگردهای تولیدی این مجتمع با طول سفارشی و براساس اعلام نیاز مشتری ساخته و امکان بهره گیری از سوخت های دوگانه مازوت و گاز طبیعی را هم دارد.

۹- سرمد ابرکوه یزد

صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه یزد در سال ۱۳۹۱ در جهت تولید محصولات فولادی اعم از میلگرد آجدار در سایز ۸ تا ۳۲ میلی متر راه اندازی شد. ظرفیت تولید میلگرد این مجتمع فولادی ۴۵۰ هزار تن در سال و ظرفیت تولید شمش فولادی ۶۰۰ هزار تن در سال است.

این مجتمع با بهره گیری از فناوری روز دنیا از شرکت STG ایتالیا و استفاده از مهارت کارشناسان این حوزه میلگردهای خود را تولید و روانه بازار داخلی و خارجی می نماید. میلگرد ابرکوه یزد ضمن مراعات استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ دارای کیفیت بالایی هم می باشد.

۱۰- مجتمع شاهین بناب

در ماه های انتهایی سال ۱۳۹۰ مجتمع فولاد بناب با همکاری چندین مجموعه بزرگ مانند بانک گردشگری، سرمایه گذاری نگین، صنایع ماهان و… با همراه ۴ شرکت تولیدکننده و دو پروژه نیمه اجرایی از گسترش فولاد تبریز خریداری شد. این مجتمع چندین شرکت تابعه از جمله مجتمع فولاد شاهین بناب، فولاد صنعت بناب، فولاد شهریار، فولاد سهند و گسترش فولاد شهریار دارد. نبشی، ناودانی، تیرآهن و… از محصولات این مجتمع است.

مجتمع فولاد شاهین بناب در سال ۱۳۸۱ راه اندازی شد و دقیقا دو سال بعد یعنی در اواخر سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسید. این مجتمع دارای واحد ذوب با کوره و دو خط تولید نورد است. شرکت تابعه فولاد صنعت بناب نیز در سال ۱۳۸۴ تاسیس و در اواخر سال ۱۳۸۵ به بهره برداری کامل رسید و دارای دو خط تولید نورد است. شرکت تابعه سوم این مجموعه، صنعت شهریار نام دارد که در سال ۱۳۸۷ تاسیس و در اوایل سال ۱۳۸۹ بهره برداری از محصولات خود را آغاز کرد. این شرکت نیز دارای طرح توسعه ریخته گری و ذوب پیوسته است.

از دیگر شرکت های وابسته به این مجتمع می توان به فولاد سهند اشاره نمود که در ۱۳۸۷ راه اندازی و در ۱۳۸۹ به بهره برداری محصولات دو خط تولید نورد خود رسید. در آخر نیز می توان شرکت فولاد شهریار را بیان داشت که کار خود را در سال ۱۳۸۶ آغاز نمود و همچنان در حالت اجرایی به سر می برد هدف این شرکت ریخته گری پیوسته، ذوب، خطوط تولید پروفیل سنگین و خط تولید پروفیل نیمه سنگین است. از چشم اندازه های این مجموعه توانمند می توان به تکمیل پروژه های ناتمام، افزایش تولیدات میلگرد شاهین بناب، تولید ۲ میلیون تن محصولات فولادی و عرضه سهام در فرابورس اشاره کرد.

به گفتگو بپیوندید