رد کردن لینک ها

مقایسه کیفیت میلگردها

میلگرد یکی از اصلی ترین و پر استفاده ترین مصالح ساختمانی است. با رشد روزافزون تکنولوژی مشخصات فیزیکی و مقاومتی میلگردها هم افزایش پیدا کرده است. امروزه می توانیم انواع مختلف میلگردها را با نوع فولاد و مقاومت و استانداردهای ساخت مختلف در بازار آهن پیدا کنیم.

برای مقایسه کیفیت میلگردها باید تنش تسلیم و به زیاد شدن طول گسیختگی میلگرد دقت کنیم. یک میلگرد با کیفیت باید دست کم 550 مگاپاسکال و تنش تسلیم دست کم 7 درصد ازدیاد طول گسیختگی داشته باشد.

 

نحوه مقایسه کیفیت میلگردها

با تحلیل نمودار تنش و کرنش آرماتورها می توان کیفیت میلگردها را با همدیگر سنجید. هر میلگرد تنش تسلیم معینی در این نمودار دارد. اگر یک میلگرد مقاوم در دستگاه گذاشته شود، دستگاه نقطه تسلیم بالایی را نشان خواهد داد.

در کشورهای پیشرفته مانند امریکا و ژاپن میلگردهایی تولید شده است که مقاومت تسلیم آن 120 مگاپاسکال است. از این میلگردها برای آرماتوربندی سازه های ضدزلزله بهره می گیرند.

 

انواع میلگردها و مقایسه کیفیت آن ها

در استاندارد ASTM کشور امریکا میلگردها به سه رده عمده A615، A706 و A1035 طبقه بندی می شوند. مولفه های گوناگونی مانند نوع میلگرد، جنس میلگرد، روش تولید میلگرد و خصوصیات مکانیکی در این استانداردها متغیر هستند.

میلگرد A706

از این استاندارد برای تولید دو نوع میلگرد ۴۲۰ مگا پاسکال و ۵۵۰ مگا پاسکال استفاده می شود. گروه ۵۵۰ مگاپاسکال استحکام زیادی دارد و در کشور آمریکا برای آرماتوربندی سازه های مقاوم به زلزله استفاده می شود. زیاد شدن طول گسیختگی میلگرد از اصلی ترین ملاک ها در ساخت سازه های مقاوم در برابر زلزله است.

گفتنی است که زیاد شدن طول برای همه میلگردها با قطر مختلف یکسان نیست اما میلگردهای با قطر ۲۲ و ۲۵ و ۲۹ میلی متر دارای زیاد شدن طول یکسان هستند.

میلگرد A1035

در این میلگرد کروم زیاد و کربن کم به کار رفته که این کار استحکام میلگرد را زیاد می کند. این میلگرد در دو رده ۶۹۰ و ۸۳۰ مگا پاسکال ساخته می شود.

هر چقدر از مصالح با کیفیت تر و مستحکم تر استفاده شود, میلگرد تولیدی هم با کیفیت و مرغوب تر خواهد بود. استفاده از میلگرد با کیفیت در صنعت ساخت و ساز مزایای زیادی دارد که در ادامه سعی می کنیم به گوشه ای از آنها اشاره ای بکنیم.

 

مزایای استفاده از میلگرد با کیفیت در آرماتوربندی

یکی از معضلات بتن آرمه تراکم زیاد آرماتور و میلگرد در درون آن است. برای رفع این معضل بهترین کار استفاده از میلگرد باکیفیت در آرماتوربندی است که باعث کاستن تراکم آرماتورها در بتن می شود. استفاده از میلگرد با کیفیت مزیت های دیگری هم دارد که بیان می کنیم.

  • کم شدن تعداد بندیل میلگرد و هزینه های حمل و نقل
  • کم شدن تعداد میلگرد استفاده شده در آرماتور و سطح مقطع میلگرد
  • کم شدن زمان ساخت
  • جای گیری بهتر میلگرد در آرماتور
  • کمی شدن زمان لازم برای ارماتور بندی و سرعت بخشیدن به کارها
  • کم شدن هزینه کارگر برای آرماتوربندی
  • بیشتر شدن استحکام سازه در برابر زلزله

 

به گفتگو بپیوندید