رد کردن لینک ها

خرید میلگرد

قبل از خرید میلگرد این را در نظر داشته باشید که میلگرد به دو صورت ساده و آجدار در بازار موجود است. شما با توجه به نیاز خود می توانید اقدام به خرید میلگرد مناسب کنید. میلگردهای ساده با عنوان A1 و در طبقه بندی میلگردهای نرم هستند. اما میلگردهای دیگر با عنوان های A2، A3 و A4 دارای تنش جاری و گسیختگی زیادی در مقایسه با میلگردهای ساده بوده و مصارف زیادی هم دارند.

قبل از خرید میلگرد بهتر است نیاز پروژه خود را بشناسید و با توجه به آن به دنبال میلگرد مناسب باشید. بعد از اینکه از نوع میلگرد خود مطمئن شدید و مقدار موردنیاز میلگرد را هم محاسبه کردید, بهترین کار این است که با متخصصان فروش این حصول پرکاربرد مشورت کنید تا کوچکترین شک و شبهه ای درباره انتخاب میلگرد مناسب نداشته باشید و با خیالی آسوده میلگرد خود را خریداری کنید.

انواع میلگرد

میلگرد آجدار

مقایسه قیمت و وزن میلگرد آجدار ، صفحه میلگرد آجدار

میلگرد ساده و حرارتی

مقایسه قیمت و وزن میلگرد ساده و حرارتی

سوالات متداول قبل از خرید میلگرد

راهنمای خرید میلگرد

راهنمای خرید میلگرد به شما کمک می کند تا قبل از خرید میلگرد, اطلاعات کافی را درباره آن بدانید و با دیدی روشن تر نسبت به خرید این محصول پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز اقدام کنید. همه مواردی که قبل از خرید میلگرد لازم است بدانید را در اینجا برای شما توضیح می دهیم.

میلگرد چیست؟

میلگرد محصولی فولادی است که دارای سطحی حلقوی و نسبت طول آن به قطرش زیاد است. معمولا میلگرد را از نظر شکل ظاهری به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می کنند. شما به راحتی می توانید میلگرد ساده و آجدار را از بازار تهیه کنید.

میلگردها را با استانداردهای خاصی تولید می کنند که در ایران این استانداردها عبارتند از:
. AIII (GOST5781) – (ISIRI3132) – ISIRI2909-1 – ژاپن JIS G3112 – آلمان DIN 488

در ایران انواع میلگرد را شرکت ها و کارخانه های زیر تولید می کنند.

کارخانجات ذوب آهن اصفهان، فولاد آذربایجان، شرکت فولاد صنعتی و ساختمانی یزد، مجتمع فولاد پارس و غیره.

اصلی ترین مشخصه میلگرد با عنوان A4 شناخته می شود که این مشخصه مربوط به مقطع میلگردهای استاندارد است. این مقطع دارای مقاومت زیادی است و به همین دلیل کاربرد آن در صنعت ساخت و ساز بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است.

نکته هایی مهم در خرید میلگرد

در هنگام خرید میلگرد باید نکته هایی را در نظر داشته باشید.

 • باید میلگرد مورد استفاده خود را با توجه به نوع سازه مشخص کنید.
 • شناخت کافی و دقیقی از میلگردها داشته باشید.
 • با کارشناس های فروش این محصول مشورت کنید.
 • تمامی قیمت های بازار را در اختیار داشته باشید.
 • با تسلط به موارد بالا اقدام به خرید میلگرد کنید.
اندازه میلگرد

قطر میلگردها با توجه به استانداردهای کاربردی هر کشوری متفاوت است. اما در حالت کلی قطر میلگرد بین 6 الی 60 میلی متر می باشد.

قطرهای 6 الی 32 میلی متر به آسانی در بازار موجود هستند و می توانید آنها را به راحتی تهیه کنید, ولی برای تهیه قطرهای بالاتر باید سفارش بدهید.

طول میلگردها هم معمولا 12 متری هستند, اما زمانی که به قطرهای کمتر از 10 میلی متر نیاز دارید می تواند آن را به صورت کلاف هم تهیه کنید.

برای اینکه درباره مشخصات پروفیل ها و مقاطع فولادی بیشتر بدانید لازم است به کتاب پروفیل های ساختمان فولادی (استال) مراجعه کنید. در این کتاب تمامی مشخصات انواع پروفیل ها را با قطرهای مختلف پیدا خواهید کرد.

استاندارد انواع میلگرد

در ایران برای اولین بار کارخانه ذوب آهن اصفهان استاندارد هایی را برای انواع میلگرد اعلام کرد که مهمترین آنها AII و AIII (GOST5781) است. این استاندارد از روی استاندارد کشور روسیه برداشته شده است و در بازار رایج فولاد به راحتی قابل تهیه است.

استاندارد دیگری با عنوان (ISIRI3132) در سال های اخیر متداول شده که همه تولید کننده های فولاد آن را رعایت می کنند. استانداردهای متداول دیگری هم برای میلگرد وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ISIRI2909-1
 • ژاپن JIS G3112
 • آلمان DIN 488
 • انگلستان BS4449
 • ایالات متحده ANSI/AWS D1.4
 • سازمان جهانی استاندارد ISO 6935
چگونه وزن میلگرد را محاسبه کنیم؟

در هنگام خرید میلگرد باید به استاندارد بودن وزن میلگرد دقت کنید. بسیاری از افراد در هنگام خرید فقط به حرف های فروشنده اعتماد می کنند و بررسی های لازم را درباره استانداردهای میلگرد به خاطر تخصصی بودن انجام نمی دهند. محاسبه وزن میلگرد یکی از این موارد است که باید در زمان خرید به آن توجه کنید.

برای اینکه بتوانید از استاندارد بودن وزن میلگرد مطمئن شوید بهترین کار این است که طول معینی از میلگرد را از فروشنده دریافت کنید و آن را با یک ترازوی دیجیتال وزن گیری کنید. بعد طول آن را با متر اندازه بگیرید. بعد از این اندازه گیری ها مقادیر به دست آمده را در فرمول وزن میلگرد جایگذاری کنید تا مقدار دقیق وزن میلگرد مشخص شود. برای اینکه بدانید این مقدار استاندارد است یا نه، باید از جداولی که برای این منظور موجود هستند استفاده کنید.

انواع میلگرد

همانگونه که در ابتدای این نوشته هم بیان کردیم, معمولا میلگردها از نظر شکل ظاهری به دو صورت ساده و آجدار موجود هستند. میلگرد آجدار بیشتری استفاده را در صنعت فولاد دارد. به همین دلیل کمی درباره این نوع میلگرد کمی توضیح می دهیم.

میلگرد آجدار مفتول فلزی است که بر اثر کشش یا نورد شمش فولاد به دست می آید. این مفتول در کارخانه های نورد بعد از پیشگرم در دستگاه مخصوص فشار کشیده می شود و به شکل میله ای دراز در می آید که در انتها به وسیله قالب های آج زنی روی آنها آج می زنند.

میلگردها به سه گروه گرید A2 ، A3 وA4 تقسیم می شوند. گروه دیگری هم وجود دارد که با نام میلگرد شاده شناخته می شود و بدون آج است. میلگرد ساده سطحی صاف و صیقلی دارد و کاربردهای مختلفی دارد. میلگرد ساده از نظر مقاومت, شکل ظاهری و نحوه استفاده با میلگرد آجدار فرق دارد. تنش تسلیم میلگرد شاده تقریبا 2400 کیلوگرم بر سانتی متر است.

گرید A4 از سال ۲۰۰۳ در صنعت فولاد استفاده می شود و دارای آج ترکیبی ۵۰۰ یا ۵۲۰ است. در حالت کلی میلگردهای آجدار با توجه به کاربردشان و عملیات حرارتی که روی آنها انجام می شود به سه گروه دسته بندی می شوند.

گرید A2 که در کشور ما بیشتر با این عنوان مشهور است؛ تنش تسلیم 3400 کیلوگرم در سانتی متر مربع را دارد و کاربردهای آن نیز متنوع است. در مواردی که سازه نیازی به مقاومت بالایی نداشته باشد و یا سازه ها کوتاه و نامرتفع باشند از این نوع میلگرد آجدار استفاده می شود.

گرید A3 هم کاربرد زیادی دارد و تنش تسلیم آن ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است و بیشتر خرید و فروش میلگرد در دنیا روی این نوع میلگرد است.

با زیاد شدن زلزله ها و نیاز به مقاوم سازی سازه ها استفاده از گرید s500 یا آج ۵۰۰ (a4) زیاد شد. مهندسان با ابتکار عمل و با شیوه های مختلف کوئنچینگ و ترمکس توانستند ویژگی های مکانیکی گرید A3 را ارتقا بدهند و به محصول جدیدی با همان مقدار کربن برسند.

میلگرد آجدار گرید A4 دارای آج های دوکی شکل است که به حالت 7 و 8 روی میلگرد تعبیه می شود. زاویه هر آج نسبت به سطح افقی میلگرد بین ۳۵ تا ۷۵ درجه است. استاندارد ۳۱۳۲ سازمان استاندارد ملی از سال ۱۳۹۳ مصرف این دسته میلگرد را تایید نموده است.

مزایای کاربرد میلگرد A4

اصلی ترین تفاوتی که بین میلگرد A4 و A3 وجود دارد مربوط به قیمت آنهاست. A4 گران تر از A3 است, ولی این بالا بودن قیمت به همراه کیفیت بالا و در عین حال حفظ تمام خواص مکانیکی میلگرد A3 است. پس این تفاوت قیمت کاملا به صرفه است و سازه ای مقاوم تر را باعث می شود. از سایر مزایای میلگرد A4 می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • افزایش مقاومت آن
 • تنش تسلیم بالاتر
 • حفظ میزان ترکیبات شیمیایی میلگرد
 • کاهش میلگرد مصرفی
 • اقتصادی بودن آن
 • کاهش فضای طراحی و بالا رفتن فضای مفید
 • سریع تر بودن سرعت روند پروژه اجرایی
 • سریع بودن کار آرماتوربندها و کارگرها
نحوه خرید میلگرد

در زمان خرید میلگرد باید به مواردی توجه داشته باشید برای اینکه کار شما راحت شود در اینجا اشاره ای به این موارد می کنیم.
۱- تحقیق در باره میلگرد: قبل از خرید هر میلگردی اول باید در باره آن و ویژگی های مربوط با نحوه استفاده آن تحقیق لازم را انجام دهید. چون که هر میلگردی متناسب با نوع استفاده در ساختمان متفاوت است. پس قبل از خرید نیاز خود را به طور کامل مشخص کنید. چون خرید اشتباه نتایج بدی را در پی خواهد داشت.
۲- مشورت با کارشناسان فروش میلگرد: بعد از انتخاب اندازه و بقیه ویژگی های میلگرد مورد نیاز خود حتما با کارشناسان مورد اعتماد فروش آهن مشورت کنید. مشورت شما با این کارشناسان می تواند شما را به سوی خریدی هدفمند و راحت هدایت کند.
۳- آگاهی از ظرفیت بار مورد نیاز: برای آسانی هر چه بیشتر خرید بهتر است مقدار تناژ مورد نیاز خود را قبل از خرید بدانید و بعد دست به خرید بزنید.
گفتنی است اگر مقدار مورد نیاز شما ظرفیت کمتری داشته باشد نمی توانید آن را به صورت مستقیم از کارخانه بخرید. چون ظرفیت فروش آن ها بالغ بر ۲۵ تن است و بهتر است برای خرید میلگرد به نمایندگی های فروش معتبر مراجعه کنید.
۴- استعلام قیمت قبل از خرید: برای استعلام قیمت به کارشناسان فروش در نمایندگی های معتبر مراجعه کنید. قبل از خرید از طریق کارشناسان فروش، استعلام قیمت از کارخانجات و انبارهای مختلف انجام می شود و بهترین قیمت با توجه به کیفیت مورد نظر شما، پیشنهاد می شود. توجه داشته باشید که برخی از شرکت ها برای منافع خود قیمت هایی بالایی به شما می دهند و لازم است در این باره با آهن فروش های معتبر همکاری کنید.
۵- بررسی لحظه ای قیمت در سایت و کانال آهن فروشی های معتبر
۶- گرفتن پیش فاکتور خرید: پیش از پرداخت هزینه های خرید میلگرد و قطعی شدن معامله بهتر است از کارشناس فروش مربوطه پیش فاکتور معامله را دریافت کنید. این فاکتور شامل جزییات مبالغ است و به صورت شفاف تمام هزینه های شما را نشان می دهد.
۷- فرستادن تاییدیه سفارش به کارشناس فروش قبل از خرید: قبل از واریز هزینه به شرکت مورد نظر بهتر است تاییدیه خود را به کارشناسان فروش بفرستید. بعد کارشناس فروش شروع به خرید سفارش شما می کند.
۸- بیان آدرس دقیق به کارشناس فروش: آدرس دقیق خود را برای تحویل بار به کارشناس فروش بفرستید.
۹- خودداری از پرداخت مبلغ کامل پیش از تحویل کالا: دقت کنید که قبل از تحویل و مشاهده بار خریداری شده هزینه را به طور کامل نپردازید.
۱۰- اطمینان از وزن بار پیش از پرداخت کامل مبلغ: بعد از تحویل گرفتن بار، دوباره وزن آن را کنترل کنید و از استاندارد بودن وزن میلگرد مطمئن شوید.
۱۱- بررسی میلگرد خریداری شده پیش از ارسال تاییدیه: بعد از تحویل میلگردهای خریداری شده، آن را کاملا بررسی کنید. توجه کنید تا رنگ میلگرد دچار زنگ زدگی نباشد. بعد توجه کنید که هر کارخانه ای میلگرد مخصوص به خود را دارد و آرم خود را روی میلگردهای تحویل داده نصب می کند.

راهکارهای صنعتی

کارخانه ، کارخانه تولید یا کارخانه تولید یک سایت صنعتی است ،
که معمولاً از ساختمانها و ماشین آلات تشکیل شده است

درخواست مشاوره رایگان

به مشاوره نیاز دارید؟

با ما تماس بگیرید و سؤال
خود را بپرسید ، کاملاً رایگان است.

قیمت روز انواع ورق در سامان آهن

نام
وضعیت قیمت روز
ورق ST52 12 فولاد مبارکه ۱۵۰۰ رول 57,000 ریال
ورق ST52 12 فولاد مبارکه ۱۵۰۰ فابريك 57,000 ریال
ورق ST52 12 فولاد مبارکه ۱۵۰۰ شیت 57,000 ریال
ورق ST52 12 فولاد مبارکه ۱۵۰۰ فابريك 57,000 ریال